14.09.2009 - CEREN SEFEROĞLU SEMİNER NOTLARI ÖZETLERİ
Firmamızın Genel Müdür Yardımcısı Ceren Seferoğlu, ``İNDÜKSİYONLA ISITMANIN ENDÜSTRİYEL UYGULAMALARI`` konulu bir seminer verdi. Bu seminer ile ilgili özetleri aşağıda bulabilirsiniz.
Devamı » 
27.08.2009 - CEREN SEFEROĞLU SEMİNER NOTLARI ÖZETLERİ
Firmamız Genel Müdür yardımcısı Ceren SEFEROĞLU ``İNDÜKSİYONLA ISITMA SİSTEMLERİNDE MODERN GÜÇ ÜNİTELERİ`` konulu bir seminer verdi. Bu seminer ile ilgili özetleri aşağıda bulabilirsiniz.
Devamı » 
25.08.2009 - UP SETTER NE DİR NE DEĞİLDİR
UP SETTER (KAFA ŞİŞİRME MAKİNELERİ) ile ilgili bilmek istediğiniz her şeyi Firmamız AR-GE elemanlarından Ece ŞEYDA` nun sunumu ile aşağıdaki seminer notlarında bulabilirsiniz.
Devamı » 
20.11.2008 - EACO CAPACITOR DİSTRİBUTORLÜĞÜ
1/Aralık/2008 itibarıyla, dünyaca ünlü Güç Elektroniği Kondansatör üretim firması EACO ; ENKO`ya Avrupa bölgesi distribütörlüğü verdi. Güç elektroniği sektöründe yoğun olarak kullanılan kondansatörlerin çeşitlerini ve özelliklerini incelemek için .. http://www.eaco-capacitor.com adresine bakabilirsiniz.
Devamı » 
11.06.2008 - YENİ NESİL ENDÜKSİYONLA ISITMA SİSTEMLERİ ÜRETİMİ BAŞLADI
YENİ NESİL ENDÜKSİYONLA ISITMA SİSTEMLERİ ÜRETİMİ BAŞLADI 5. Jenerasyon olarak nitelenen yeni nesil Endüksiyonla Isıtma Sistemlerinin üretimine başlandı.
Devamı » 
25.04.2008 - IGBT RECTIFIER
İndüksiyonla Isıtma Sistemleri giriş katı için tasarım aşaması devam eden projemiz kapsamında Elektronik Mühendislerimizden Namık Küçükdeniz bir sunum gerçekleştirdi. Özet olarak sitemize aktardık.
Devamı » 
06.03.2008 - IGBT Rectifier
Güç Elektroniği sistemlerinde sorun olan akım harmoniklerinin çözümü olan "IGBT Rectifier" konusu bir AR&GE projesi olarak başlatıldı.
Devamı » 
01.03.2008 - SEMİNER NOTLARI
14 Şubat 2008 tarihinde firmamız tesislerinde verilen "ENDÜKSİYONLA ISITMA SİSTEMLERİ ESASLARI" Konulu seminerde Elektronik Mühendisi Nedim Polat bir sunum gerçekleştirdi.
Devamı » 
03.01.2008 - SERİ DEVRE YANLIŞLIKLARINDA ISRAR
Devamı » 
02.10.2007 - KİLOVOLTAMPER YAZILIM KURSLARI
Firmamız work-shop çalışmalarında kilovoltamper kursları verilecektir.
Devamı » 
02.10.2007 - AYD AMERİKA`DA YÜZEY SERTLEŞTİRME
Konya Organize sanayi bölgesinde faaliyet gösteren AYDINLAR grubunun Amerika bölümünde 200 kVA İndüksiyonla Yüzey Sertleştirme Sistemi devreye alındı.
Devamı » 
03.09.2007 - MF TRANSFORMATÖR ÜRETİMİ BAŞLADI
Türkiyede ilk defa 3000 kVA gücüne kadar MF Transformatör üretimini başlattık.
Devamı » 
29.08.2007 - CMRXX SERİSİ AC SÜRÜCÜLERİN ÜRETİMİ BAŞLADI
AR-GE Çalışmaları devam eden CMRXX serisi AC Motor Hız Kontrol Sistemlerinin üretimine başlandı.
Devamı » 
28.08.2007 - İNDÜKSİYON SİSTEMLERİNDE SERİ İMALAT
Dövme sektöründeki hızlı gelişmeler sonucunda İndüksiyonla Isıtma Sistemlerine duyulan aşırı ihtiyaç ve ithal ürünlerin aşırı yüksek fiyatları dolayısı ile Firmamız seri imalat yapmaya başladı.
Devamı » 
27.08.2007 - TEYDEB AR-GE PROJESİ SONUÇLANIYOR
Endüksiyonla Isıtma ve Tavlama (Yüzey Sertleştirme 3. faz) Başlıklı AR-GE projemiz`in TEYDEB (TÜBİTAK) inceleme aşaması tamamlandı.
Devamı » 
17.08.2007 - SARDOĞAN MUCİZESİ
Son yıllardaki yatırımları ile büyük çıkışlar yapan SARDOĞAN yaygın olarak Indüksiyonla ısıtma sistemlerini kullanıyor.
Devamı » 
17.08.2007 - KİLOYLA WATT VE AMPER
İnduksiyonla Isıtma sistemleri yaptığını iddia eden firmanın web sayfası ve KWA larca güçler:))
Devamı » 
17.08.2007 - BİLENLE BİLMEYEN BİR OLUR MU?
Uyanık bir sanayicimizin çinden getirdiği induksiyonla ısıtma makinası tam 6 defa kopyalandı.
Devamı » 
17.08.2007 - AVRAYSA ISIL İŞLEM`DE 150 kVA İNDÜKSİYONLA YÜZEY SERTLEŞTİRME
İstanbul İkitelli Organize Sanayi Bölgesinde Faaliyet göstermekte olan Avrasya Isıl İşlem fabrikasında 150 kVA İndüksiyonla Yüzey Sertleştirme sistemi devreye alındı.
Devamı » 
15.08.2007 - 600kVA GÜCÜNDEKİ ENDÜKSİYON TAV EKİPMANI TESLİM EDİLDİ
Düzce Organize Sanayi Bölgesinde faaliyetine başlayan DEMKA dövme sektörüne iddialı girdi. Özellikle 30 kg ve üstü ağırlıkta parçaların sıcak dövme işlemi için yatırım yapan firma 400 kVA dan sonra 600 kVA indüksiyonla ısıtma sistemini de devreye aldı.
Devamı » 
22.02.2005 - TTGV PROJEMİZ ONAYLANDI
TTGV ile sürdürülen Endüksiyonla Isıtma ve Tavlama Projesinin 3. Fazı için verdiğimiz Teknoloji Geliştirme Proje Önerimiz Alan Komitesi tarafından olumlu olarak değerlendirildi ve projemiz onaylandı.
Devamı » 
 
Haberler //
 
 » 01.03.2008 - SEMİNER NOTLARI

14 Şubat 2008 tarihinde firmamız tesislerinde verilen "ENDÜKSİYONLA ISITMA SİSTEMLERİ ESASLARI" Konulu seminerde Elektronik Mühendisi Nedim Polat bir sunum gerçekleştirdi.

Seminere katılamayan konu ile ilgili sanayi kuruluşlarımızın yararlanması amacıyla bu sunumu inernet sayfamıza koyduk:

ENDÜKSİYONLA ISITMA SİSTEMLERİ ESASLARI

Nedim Polat

Elektronik Mühendisi (İTÜ)

ENKO LTD 14.02.2008/İSTANBUL

Metaller dışarıdan uygulanan bir ısıl işlem ile kolayca şekil alır ve bu durumda bir ürün oluşturmada kullanılırlar. Dışarıdan uygulanan bu ısı kaynakları kömür, gaz (propan, metan, vb.), elektrik dirençleri veya elektrik arkı olabilir. Endüksiyonlu ısıtmada ise ısı, herhangibir dış kaynak gerektirmeden malzemenin kendi içerisinde oluşturulur. Endüksiyonlu ısıtma işlevi eviriciden beslenen bir transformatörünküne benzerdir. Transformatörün çekirdeği ısıtılacak metal olmak üzere eviricinin çıkışında yer alan transformatörün bakır sargılar bu metali çevrelemektedir. Bakır sargıdan geçen alternatif akım ısıtılacak metal üzerinde Lenz kuralı gereğince bir gerilim endükler ve bu gerilim Fuko akımlarının metal üzerinden akmasına neden olur. Bu elektrik akımı da malzemenin içinde geçtiği yerlerin öz direncine bağlı olarak

Q=0.24.i2.Rm.t Kcal ifadesi gereğince bir ısı oluşturur. Burada;

Rm : malzemenin endüksiyon akıma gösterdiği direnç

i : metalin içinde oluşan Fuko akımı

Q : metalde oluşan ısı miktarı

t : zaman

Çalışma prensibi yukarıdaki gibi özetlenebilecek endüksiyon fırınları, ısıtılacak metale ve ısıtma amacına bağlı olarak tasarlanır.

Endüksiyonla ısıtmada oluşan endüksiyon akımı malzemenin etrafına sarılmış olan bakır sargıya en yakın yerde en yüksek, sargıdan merkeze doğru gittikçe düşen bir eğri izler. Akımın en fazla olduğu bölgeye dalma derinliği denir. Şekil 1`de akımın malzeme içerisindeki dağılımı verilmiştir.

Ideal ısıtma için dalma derinliğinin, malzeme yarıçapının (1/4)` ü kadar olması gereklidir.

Demir ve çelik gibi malzemelerin ısıtılması veya ergitilmesi için malzeme çapına göre frekans seçilmesi ve malzeme ısındıkça (m) katsayısı hızla düştüğü için, buna bağlı olarak ya frekansın yükselmesi veya rezonans kondansatörlerinin sayılarının artırılması gerekmektedir

Bakır, pirinç, alüminyum gibi özdirenci düşük malzemelerde oldukça düşük çaplara kadar hat frekansı (50 Hz) kullanılabilir. Manyetik iletkenlik katsayısı m=1 olduğu için frekans değiştirmeye gerek kalmadığı gibi kondansatör ilavesine bile gerek yoktur. Aynı zamanda manyetik olmayan malzemelerin ergitilmesinde de aynı nedenden dolayı frekans artırmaya gerek yoktur. Hat frekansı ile nüveli (kanallı) veya nüvesiz (kuyu tipi) indüksiyon ısıtma fırınları yaparak rahatlıkla ergitme sağlanabilir.

40mm kalınlığına kadar olan manyetik olmayan malzemeleri istenen tav sıcaklığına kadar şebeke frekanslı endüksiyon fırınları ile ısıtmak mümkündür.

Sanayide çok geniş yer kaplayan demir ve çelik ergitme ve tav işlemi için ideal ısıtmayı sağlayabilmek amacı ile orta frekansa (500 - 10,000 Hz) geçilmelidir.

Yarı iletken teknolojisi gelişmeden önce orta frekans elde etmek için motor - generatör grupları kullanılmakta iken, lambalı frekans yükselticilerinin kullanıldığı bir dönemden sonra tristörlü sistemler geliştirildi. Bu sistemlerde 3 faz alternatif akım kontrollu veya kontrolsuz bir doğrultucu ile doğrultulup daha sonra bir faz tam kontrollu bir invertör ile orta frekanslı bir alternatif akıma dönüştürülmektedir. Elde edilen orta frekanslı alternatif akım, manyetik malzemenin hangi amaçla ısıtılacağına bağlı olarak hazırlanan bir bobine uygulanır. Dolayısıyla malzeme ergitilir veya tavlanır. Gerek tristör gerekse IGBT yarı iletkenleri kullanılarak yapılan endüksiyon fırınlarında, güç ve frekans ayarı oldukça kolaydır.

Bu prensiple; pik ve çelik ergitme, yüzey sertleştirme ocakları, çelik dövme için tav ocakları yapılabilir.

Tristörlerden sonra çıkan yarıiletkenler (IGBT) anahtarlama kayıplarının daha az olması nedeniyle daha az ısınmakta ve doğal veya cebri hava ile soğutulabilmektedir. Bu özelliği IGBT`leri daha kullanışlı hale getirmektedir. Buna karşılık endüksiyon fırınlarında kullanılan tristörler mutlaka demineralize su ile soğutulması gerekmektedir. Eğer normal su kullanılırsa, iletkenliğinden dolayı tristör iletimde kalmakta ve istenen çalışma düzeni sağlanamadığından eleman zarar görmektedir. Ayrıca normal sudaki kireç soğutma elemanlarını tıkayağı için tristör üzerinde biriken ısı atılamayacak ve tristörün aşırı sıcaklıktan zarar görmesine neden olacaktır. Bu nedenle tristörlü ocaklarda demineralize su kullanmak zorunluluğu vardır. Bu da ilave problemler yaratmaktadır.

Isıtma tekniği açısından incelendiğinde bobinin sarım sayıları arttırılarak veya seyrekleştirilerek ya da bobinin çapı değiştirilerek malzeme üzerinde istenen noktada, istenen ısıyı oluşturmak mümkündür. Çok farklı kesit şekillerine (kare, ray vs.) sahip malzemeleri tavlamak da mümkün olmaktadır. İstenen bölgenin ısıtılması ve ısıtma süresi uygulanan güçle doğru orantılıdır. Güç arttıkça, istenen bölgedeki ısıtma daha kısa sürede gerçekleşmektedir. Güç, metal ergitme fırınlarında frekansla birlikte eriyiğin çalkalanma hareketinde de belirleyici rol üstlenmektedir. Bu çalkalanma ile mükemmel alaşım sağlanabilmektedir. Döküm almadan önce numune analizi yapmak ve bu analiz sonucunda gerekli malzemelerin ilavesi ile istenen alaşımı elde etmek mümkündür. Bu alaşımlar çeliğin yanısıra pirinç, bronz ve alüminyum olabilir.

Endüksiyon haricindeki tav fırınlarında ısı metalin dışından verildiği için, tavlanan her bir parçanın ısısı eşit olmamaktadır. Bununla birlikte malzemenin üzerinde de ısı dağılımı homojen olmamakta, alevin temasta bulunduğu yüzey daha fazla ısınmakta, diğer yüzer ise daha az ısınmaktadır. Bu durum, uygulanan işlem (dövme, ekstrüzyon, delme, bükme vs.) sırasında malzemenin ve kalıbın bozulmasına neden olmaktadır. Ayrıca alevle yapılan tavlamada alevin temas ettiği noktada malzeme yanar ve tufal oluşur. Bu oluşan tufal, operasyon sırasında malzemenin bozulmasına neden olduğu gibi yakın plandan incelendiğinde çok fazla malzeme kaybına sebep olduğu görülmektedir.

Endüksiyonlu ısıtmalarda ısı malzemenin doğrudan kendi bünyesinde meydana geldiği için tufal oluşumu yok denecek kadar azdır. Tufaldan dolayı kalite bozukluğu meydana gelmez. Endüksiyonlu tav fırınlarında malzemenin her noktasında eşit ısı oluşmakta, en kötü şartlarda ısı farkı 30° C`yi aşmamaktadır. Bu da çok ciddi imalat sıkıntıları oluşturmamaktadır. Şayet istenirse aynı malzeme üzerinde farklı sıcaklık dağılımı da oluşturmak mümkündür. Sistem otomasyonu ve enerji naklinin kararlılığı sayesinde ısıtılan tüm malzemelerdeki sıcaklık dağılımı ve potansiyeli aynı olmaktadır. Bu özellik, kullanılan yüksek maiyet ve işçiliğe sahip kalıpların dayanım süresini artırmaktadır.

Diğer ısıtma yöntemlerine göre endüksiyon fırınlarında verim çok yüksektir. Endüksiyonlu fırınlar, devreye alındığından itibaren maksimum verimle çalışırlar. İş bittiği anda devreden çıkarılırlar. Böylelikle, kullanılan enerjinin tamamı malzeme üzerine enjekte edilmiştir. Diğer ısıtma usullerinde ise fırının ısınması için imalattan çok önce yakılması ve iş bitiminde, fırın yüksek sıcaklıkta iken soğumaya bırakılması gibi gereksiz enerji kaybına neden olan uygulamalar zorunlu olarak yapılmaktadır.

Çevre kirliliği yönünden incelendiğiinde hiçbir atıkla karşılasılmaz. En temiz fırın sistemidir. Dolayısıyla çalışma ortamı da diper sistemlere göre çok daha sağlıklıdır. Özellikle kömür ve akaryakıtla metal ısıtan kuruluşlarda çevre kirliliği had safhadadır. Kömür veya akaryakıttaki partiküller ve özellikle kükürt, bihassa kış aylarında çok yüksek miktarda hava kirliliğine sebebiyet vermektedir. Endüksiyonla ısıtmada bu çevre kirliliği riski yoktur.

Endüksiyon fırınları incelendiğinde görülmektedir ki ürun kalitesindeki artış, enerji kaynaklarının verimli kullanımı, iş ortamı ve çevre kirliliği oluşmaması, kullanım kolaylığı, yabancı kaynaklı endüksiyon fırını imal eden firmalara olan bağımlılığın kalkması, çalışma saatlerindeki verimliliğinin artması, endüksiyon fırınlarına karşı ilginin artmasına neden olmaktadır. Türkiye`deki endüksiyon fırınları üretimi ve çeşitliliği konusunda yapılan çalışmalarda, başarılı sonuçlar elde edilmiş olup, araştırma - geliştirme çalışmaları devam etmektedir.


 » Diğer Haberler
 • 14.09.2009 - CEREN SEFEROĞLU SEMİNER NOTLARI ÖZETLERİ
 • 27.08.2009 - CEREN SEFEROĞLU SEMİNER NOTLARI ÖZETLERİ
 • 25.08.2009 - UP SETTER NE DİR NE DEĞİLDİR
 • 20.11.2008 - EACO CAPACITOR DİSTRİBUTORLÜĞÜ
 • 11.06.2008 - YENİ NESİL ENDÜKSİYONLA ISITMA SİSTEMLERİ ÜRETİMİ BAŞLADI
 • 25.04.2008 - IGBT RECTIFIER
 • 06.03.2008 - IGBT Rectifier
 • 03.01.2008 - SERİ DEVRE YANLIŞLIKLARINDA ISRAR
 • 02.10.2007 - KİLOVOLTAMPER YAZILIM KURSLARI
 • 02.10.2007 - AYD AMERİKA`DA YÜZEY SERTLEŞTİRME
 • 03.09.2007 - MF TRANSFORMATÖR ÜRETİMİ BAŞLADI
 • 29.08.2007 - CMRXX SERİSİ AC SÜRÜCÜLERİN ÜRETİMİ BAŞLADI
 • 28.08.2007 - İNDÜKSİYON SİSTEMLERİNDE SERİ İMALAT
 • 27.08.2007 - TEYDEB AR-GE PROJESİ SONUÇLANIYOR
 • 17.08.2007 - SARDOĞAN MUCİZESİ
 • 17.08.2007 - KİLOYLA WATT VE AMPER
 • 17.08.2007 - BİLENLE BİLMEYEN BİR OLUR MU?
 • 17.08.2007 - AVRAYSA ISIL İŞLEM`DE 150 kVA İNDÜKSİYONLA YÜZEY SERTLEŞTİRME
 • 15.08.2007 - 600kVA GÜCÜNDEKİ ENDÜKSİYON TAV EKİPMANI TESLİM EDİLDİ
 • 22.02.2005 - TTGV PROJEMİZ ONAYLANDI
 • Bugün : 25 | Toplam Ziyaretçi : 300537