14.09.2009 - CEREN SEFEROĞLU SEMİNER NOTLARI ÖZETLERİ
Firmamızın Genel Müdür Yardımcısı Ceren Seferoğlu, ``İNDÜKSİYONLA ISITMANIN ENDÜSTRİYEL UYGULAMALARI`` konulu bir seminer verdi. Bu seminer ile ilgili özetleri aşağıda bulabilirsiniz.
Devamı » 
27.08.2009 - CEREN SEFEROĞLU SEMİNER NOTLARI ÖZETLERİ
Firmamız Genel Müdür yardımcısı Ceren SEFEROĞLU ``İNDÜKSİYONLA ISITMA SİSTEMLERİNDE MODERN GÜÇ ÜNİTELERİ`` konulu bir seminer verdi. Bu seminer ile ilgili özetleri aşağıda bulabilirsiniz.
Devamı » 
25.08.2009 - UP SETTER NE DİR NE DEĞİLDİR
UP SETTER (KAFA ŞİŞİRME MAKİNELERİ) ile ilgili bilmek istediğiniz her şeyi Firmamız AR-GE elemanlarından Ece ŞEYDA` nun sunumu ile aşağıdaki seminer notlarında bulabilirsiniz.
Devamı » 
20.11.2008 - EACO CAPACITOR DİSTRİBUTORLÜĞÜ
1/Aralık/2008 itibarıyla, dünyaca ünlü Güç Elektroniği Kondansatör üretim firması EACO ; ENKO`ya Avrupa bölgesi distribütörlüğü verdi. Güç elektroniği sektöründe yoğun olarak kullanılan kondansatörlerin çeşitlerini ve özelliklerini incelemek için .. http://www.eaco-capacitor.com adresine bakabilirsiniz.
Devamı » 
11.06.2008 - YENİ NESİL ENDÜKSİYONLA ISITMA SİSTEMLERİ ÜRETİMİ BAŞLADI
YENİ NESİL ENDÜKSİYONLA ISITMA SİSTEMLERİ ÜRETİMİ BAŞLADI 5. Jenerasyon olarak nitelenen yeni nesil Endüksiyonla Isıtma Sistemlerinin üretimine başlandı.
Devamı » 
25.04.2008 - IGBT RECTIFIER
İndüksiyonla Isıtma Sistemleri giriş katı için tasarım aşaması devam eden projemiz kapsamında Elektronik Mühendislerimizden Namık Küçükdeniz bir sunum gerçekleştirdi. Özet olarak sitemize aktardık.
Devamı » 
06.03.2008 - IGBT Rectifier
Güç Elektroniği sistemlerinde sorun olan akım harmoniklerinin çözümü olan "IGBT Rectifier" konusu bir AR&GE projesi olarak başlatıldı.
Devamı » 
01.03.2008 - SEMİNER NOTLARI
14 Şubat 2008 tarihinde firmamız tesislerinde verilen "ENDÜKSİYONLA ISITMA SİSTEMLERİ ESASLARI" Konulu seminerde Elektronik Mühendisi Nedim Polat bir sunum gerçekleştirdi.
Devamı » 
03.01.2008 - SERİ DEVRE YANLIŞLIKLARINDA ISRAR
Devamı » 
02.10.2007 - KİLOVOLTAMPER YAZILIM KURSLARI
Firmamız work-shop çalışmalarında kilovoltamper kursları verilecektir.
Devamı » 
02.10.2007 - AYD AMERİKA`DA YÜZEY SERTLEŞTİRME
Konya Organize sanayi bölgesinde faaliyet gösteren AYDINLAR grubunun Amerika bölümünde 200 kVA İndüksiyonla Yüzey Sertleştirme Sistemi devreye alındı.
Devamı » 
03.09.2007 - MF TRANSFORMATÖR ÜRETİMİ BAŞLADI
Türkiyede ilk defa 3000 kVA gücüne kadar MF Transformatör üretimini başlattık.
Devamı » 
29.08.2007 - CMRXX SERİSİ AC SÜRÜCÜLERİN ÜRETİMİ BAŞLADI
AR-GE Çalışmaları devam eden CMRXX serisi AC Motor Hız Kontrol Sistemlerinin üretimine başlandı.
Devamı » 
28.08.2007 - İNDÜKSİYON SİSTEMLERİNDE SERİ İMALAT
Dövme sektöründeki hızlı gelişmeler sonucunda İndüksiyonla Isıtma Sistemlerine duyulan aşırı ihtiyaç ve ithal ürünlerin aşırı yüksek fiyatları dolayısı ile Firmamız seri imalat yapmaya başladı.
Devamı » 
27.08.2007 - TEYDEB AR-GE PROJESİ SONUÇLANIYOR
Endüksiyonla Isıtma ve Tavlama (Yüzey Sertleştirme 3. faz) Başlıklı AR-GE projemiz`in TEYDEB (TÜBİTAK) inceleme aşaması tamamlandı.
Devamı » 
17.08.2007 - SARDOĞAN MUCİZESİ
Son yıllardaki yatırımları ile büyük çıkışlar yapan SARDOĞAN yaygın olarak Indüksiyonla ısıtma sistemlerini kullanıyor.
Devamı » 
17.08.2007 - KİLOYLA WATT VE AMPER
İnduksiyonla Isıtma sistemleri yaptığını iddia eden firmanın web sayfası ve KWA larca güçler:))
Devamı » 
17.08.2007 - BİLENLE BİLMEYEN BİR OLUR MU?
Uyanık bir sanayicimizin çinden getirdiği induksiyonla ısıtma makinası tam 6 defa kopyalandı.
Devamı » 
17.08.2007 - AVRAYSA ISIL İŞLEM`DE 150 kVA İNDÜKSİYONLA YÜZEY SERTLEŞTİRME
İstanbul İkitelli Organize Sanayi Bölgesinde Faaliyet göstermekte olan Avrasya Isıl İşlem fabrikasında 150 kVA İndüksiyonla Yüzey Sertleştirme sistemi devreye alındı.
Devamı » 
15.08.2007 - 600kVA GÜCÜNDEKİ ENDÜKSİYON TAV EKİPMANI TESLİM EDİLDİ
Düzce Organize Sanayi Bölgesinde faaliyetine başlayan DEMKA dövme sektörüne iddialı girdi. Özellikle 30 kg ve üstü ağırlıkta parçaların sıcak dövme işlemi için yatırım yapan firma 400 kVA dan sonra 600 kVA indüksiyonla ısıtma sistemini de devreye aldı.
Devamı » 
22.02.2005 - TTGV PROJEMİZ ONAYLANDI
TTGV ile sürdürülen Endüksiyonla Isıtma ve Tavlama Projesinin 3. Fazı için verdiğimiz Teknoloji Geliştirme Proje Önerimiz Alan Komitesi tarafından olumlu olarak değerlendirildi ve projemiz onaylandı.
Devamı » 
 
Haberler //
 
 » 14.09.2009 - CEREN SEFEROĞLU SEMİNER NOTLARI ÖZETLERİ

              İNDÜKSİYONLA ISITMANIN ENDÜSTRİYEL UYGULAMALARI

 

           İndüksiyonla ısıtmada, metal parçaları ısıtmada kullanılan bir çok yol vardır : gaz ocakları , akışkan yatak fırınları , tuz banyoları , kızılötesi ısıtıcılar , elektrik ve yakıt ateşlemeli ısıtıcılar , ve buna benzer. Her metodun kendi avantajları vardır. Açık olarak, metali her durumda  en iyi ısıtabilen veya tavlayan hiçbir evrensel metot yoktur.

          

            Geçtiğimiz 30 yılda indüksiyonla ısıtma daha da popüler duruma gelmiştir. Bunun en büyük sebebi, parçada iyi tanımlanmış yerleşim birimlerinin çok çabuk yüksek sıcaklık şiddetini yaratması yeteneğidir. Bu da , tekrarlanabilir kaliteyle kısa zamanda devir süresi (yüksek performans) demektir. Ayrıca indüksiyonla ısıtma ; gaz ocakları , tuz banyoları , kurşun banyosu , karbonlama , nitritleme sistemi ve diğer ısıtma yöntemlerine kıyasla daha çok verimli enerjiyle doğa ve çevreyle dost bir yöntemdir. Yağ kalıntıları veya diğer yüzey bulaşkanları sebebiyle meydana gelebilen herhangi duman ve buharlar , kolayca çıkarılabilir.

Sıcaklığa maruz kalmasının büyük ölçüde azalması , endüksiyonla ısıtmanın çevre dostu olmasına katkıda bulunan bir diğer faktördür.

  

Gaz ısıtmalı fırınlar , kazan taşı oluşumu , malzemenin yüzeyinin bozulması , oksidasyon ve çeliğin yüzeyindeki karbon azalmasından dolayı düşük yüzey kalitesine neden olurlar.Ayrıca çok daha az başlatma,kapatma, ayarlar modu gerektirir ve makine işçileri için daha az işçilik maliyeti sağlar. İndüksiyonla ısıtma , dekarbürasyon ve kazan taşı oluşumunu en aza indirerek ve tekrar karbon verme prosesine gerek kalmadan , ısıtılan metalin yüzey kalitesini yükseltir. Kazan taşı oluşumundaki azalma ile daha dayanıklı malzeme elde ederiz. İndüksiyon ısıtma makinelerinin diğer önemli faktörleri, kaliteli özgüveni kapsaması , otomasyon kabiliyeti , yüksek güvenilirlilik , malzemenin kolay korunabilirliği olarak sıralayabiliriz. Birçok durumda indüksiyonla ısıtma, minimum işçi bölümü gerektirecek, ve daha az deformasyonla  işlenecek parça miktarını azaltacaktır.

         

           İndüksiyonla ısıtma uygulaması, elektromanyetik karmaşık bir birleşimdir, sıcaklık transferi, ve metabilimsel olgular, birçok faktörü karıştırmaktadır. Bir indüksion ısıtma sisteminin ana bileşenleri, güç tedariği olan bir indüksiyon bobini, beslenme kaynağı , yük uydurma kanalı , su verme sistemi ( ısı uygulamalarına müdahale etmek için )  ve kendi işlenecek parçasıdır. İndüksiyon bobinleri veya indüktörler ,genellikle  spesifik uygulamalar için tasarlanır , bu yüzden, şekiller ve boyutlarında geniş çeşitlilik bulunur.

 

           Modern indüksiyonla ısıtma evrelerinin çalışmasında  dizayn ve uygulama işlemlerinin özellikleri , belirli işlemlerin uygulama detaylarına çokça bağlı olur. İndüksiyonla ısıtmanın endüstriyel uygulamaları, beş gruba ayrılır : tavlama , kütle ısıtma , özel ısıtma uygulamaları , indüksiyonla eritme , indüksiyonla kaynak işlemi. Aşağıda her grubun kısa bir tanımlamasını bulabilirsiniz.

 

                                    İNDÜKSİYONLA TAVLAMA İŞLEMİ

 

         Okuyucuların bilgilerini tazelemek için , tavlama işleminin özelliklerini açıklamadan önce tavlama işleminde önemli rol oynayan ana metabilimsel ilkeleri kısaca açıklayalım. Metabilimsel ilkelerin tanımı , tavlamayla ilgili belirli görüşler  ve madde bilimini burada bulabiliriz. Daha fazla detaylı bilgi için klasik kitaplardan bazılarının yazarlar ve sayfaları : C.Brooks (20, 179, 180) , G.Krauss (21) , K.Thelming (23) , G.Golovin (12) , M.Grossman and E.Bain (186) , G.Kurdyumov (103) , R.Honeycombe and H.Bhadeshia (176) , L.Samuels (181) , A.Gulayev (228) ,  W.Smith (215).  

 

 

                                           TAVLAMA İŞLEMİNİN AMACI

 

                       Tavlama işleminin asıl amacı malzeme sertliğini düşürmek ve sonraki üretim operasyonlarının gelişimini kolaylaştırmaktır. Tavlama çoğunlukla döküm, dövme veya haddeleme sonrası malzemelerin yapılarını dikkatle kontrol altında tutarak, yumuşatmak ve kalıcı gerilimleri minimize etmek, işlenebilirliği iyileştirmek ve, tokluğu arttırmak için kullanılır. Birçok takım ve paslanmaz çelikler gibi bant halindeki çeliklerin çoğu tavlanır.

 

      

 Tam tavlama ;     çeliklerde yüksek sıcaklıklara tavlanarak (tipik olarak 830 – 950°C) daha sonra oda sıcaklığına yavaş soğutmayla uygulanır. Demir dışı metaller her alaşıma uygun sıcaklıkta tam tavlamayla yumuşatılır ve yapıları rafine edilir.

Isotermal / dönüşüm tavlaması ;     çelikleri tam tavlama sıcaklığına ısıtma, bir ara sıcaklığa soğutma (tipik olarak 550 – 700°C) ve dönüşümün yavaş olması için uzun bir süre bekletme, daha sonra oda sıcaklığına soğutmayla uygulanır.

İnterkritik tavlama ;     çelikleri kimyasal bileşimlerine göre tam tavlama sıcaklığı altına ısıtma (tipik olarak 723 - 910°C), ile uygulanır. Oda sıcaklığına soğutmadan önce parçalar uzun bir bekletilir.

Kritik altı tavlama ;     çeliklerde tipik olarak 650 –720°C de uygulanır, oda sıcaklığına soğutma öncesi uzun süre bekletilir.

Homojenleştirme tavı ;     demir ve demir dışı metallere uygulanabilir, malzeme yapısındaki yığılmaları (segregasyonları) kırmak için uygulanan uzun süreli yüksek sıcaklıkta bekletme işlemidir.

Çözelti tavlaması ;      genel olarak 1010-1150°C lerde östenitik paslanmaz çeliklere uygulanır. Stabil olmayan kalitelerde işlemi hızlı soğutma veya su verme işlemi takip etmelidir. Üretim sırasında yumuşatma amacıyla veya pas dayanımını optimize etmek için (örneğin kaynak sonrası) uygulanır.

 

 

                                                     YARARLARI NEDİR ?

 

               Gerilim giderme, normalizasyon veya tavlama işlemlerinin hepsi metalleri ve alaşımları

daha sonraki işlemlere veya amaçlanan kullanım şartlarına hazırlarlar. Malzemelerin kolaylıkla işlenme kabiliyetini kontrol eder, serviste çarpılmalarını önler, çatlama veya yarılma olmadan şekillendirilmelerini sağlar, minimum çarpılmayla sertleşme veya sementasyonu sağlar veya paslandırıcı ortamlara dayanımını yükseltir. 

 

 

                                                 HANGİ TÜR ÇELİKLER İŞLEM GÖREBİLİR ?

 

               Tüm ticari alaşımlar tavlanabilir ve gerilim giderilebilir. Normalizasyon yukarıda açıklanan nedenlerden dolayı bazı çelikler ile sınırlıdır.

 

  

 » Diğer Haberler
 • 27.08.2009 - CEREN SEFEROĞLU SEMİNER NOTLARI ÖZETLERİ
 • 25.08.2009 - UP SETTER NE DİR NE DEĞİLDİR
 • 20.11.2008 - EACO CAPACITOR DİSTRİBUTORLÜĞÜ
 • 11.06.2008 - YENİ NESİL ENDÜKSİYONLA ISITMA SİSTEMLERİ ÜRETİMİ BAŞLADI
 • 25.04.2008 - IGBT RECTIFIER
 • 06.03.2008 - IGBT Rectifier
 • 01.03.2008 - SEMİNER NOTLARI
 • 03.01.2008 - SERİ DEVRE YANLIŞLIKLARINDA ISRAR
 • 02.10.2007 - KİLOVOLTAMPER YAZILIM KURSLARI
 • 02.10.2007 - AYD AMERİKA`DA YÜZEY SERTLEŞTİRME
 • 03.09.2007 - MF TRANSFORMATÖR ÜRETİMİ BAŞLADI
 • 29.08.2007 - CMRXX SERİSİ AC SÜRÜCÜLERİN ÜRETİMİ BAŞLADI
 • 28.08.2007 - İNDÜKSİYON SİSTEMLERİNDE SERİ İMALAT
 • 27.08.2007 - TEYDEB AR-GE PROJESİ SONUÇLANIYOR
 • 17.08.2007 - SARDOĞAN MUCİZESİ
 • 17.08.2007 - KİLOYLA WATT VE AMPER
 • 17.08.2007 - BİLENLE BİLMEYEN BİR OLUR MU?
 • 17.08.2007 - AVRAYSA ISIL İŞLEM`DE 150 kVA İNDÜKSİYONLA YÜZEY SERTLEŞTİRME
 • 15.08.2007 - 600kVA GÜCÜNDEKİ ENDÜKSİYON TAV EKİPMANI TESLİM EDİLDİ
 • 22.02.2005 - TTGV PROJEMİZ ONAYLANDI
 • Bugün : 18 | Toplam Ziyaretçi : 300530